We sluiten augustus af met stevige buien. Blijft het in september ronduit wisselvallig of krijgen we een aantal mooie (na)zomerdagen?

De augustusmaand sluiten we af met een aantal (stevige) buien. Ook tijdens de eerste helft van september blijven buien mogelijk en vooral in de kustregio kan het soms flink doorwaaien.
Kletsnat verloopt de eerste periode van september overigens zeker niet. Sterker nog, er zijn ook dagen met lange droge perioden waarin de zon goed tevoorschijn komt en dan is het direct heerlijk buitenweer. De temperatuur varieert tussen 19 tot 24 graden en ligt hiermee op een aangenaam niveau, maar als de wind aflandig wordt stijgt in het binnenland de kans op zomerse waarden van 25 graden of meer.
Kans op mooi (na)zomerweer?
Na een licht wisselvallig en soms winderig begin van september lijkt de buienkans rond het midden van de maand af te nemen. Helemaal droog wordt het waarschijnlijk niet, want een enkele bui blijft mogelijk.
Het drogere weertype gaat naar verwachting gepaard met meer zonneschijn en minder wind. Wat de temperatuur betreft lijkt er vooralsnog weinig te veranderen. Vaak wordt het ongeveer 21 of 22 graden, wat gebruikelijk is voor de tijd van het jaar.
Als we verder vooruitkijken, zien we signalen voor een droger en mogelijk ook warmer slot van september. De kans op enkele mooie en warme nazomerdagen is dus nog niet verkeken, zeker wanneer de wind uit het zuiden of oosten waait.

Koudere nachten en kans op mist
In de loop van de maand worden de nachten duidelijk langer en kan de temperatuur aan de grond lokaal dalen tot rond het vriespunt. Zeker in de Ardense Valleien kan het tot grondvorst komen. Verder kan er tijdens windstille omstandigheden gemakkelijk nevel of mist ontstaan, die in de ochtend nog enige tijd blijven hangen. Vooral als het de dag ervoor heeft geregend en daarna een koude, rustige en heldere nacht volgt, zijn de omstandigheden gunstig voor mogelijk verkeershinderlijke mist.
Invloed van ex-orkanen
In eerdere septemberverwachtingen speelden ex-orkanen boven de Atlantische Oceaan soms een grote rol. Op dit moment is het daar relatief rustig. Dat heeft onder meer te maken met El Niño. Hierdoor zijn de omstandigheden voor de vorming en ontwikkeling van tropische stormen en orkanen boven de Atlantische Oceaan minder gunstig. Boven delen van de Stille Oceaan is de activiteit van tropische stormen juist groter.
Toch kunnen in de loop van september alsnog tropische systemen ontstaan. De restanten daarvan kunnen uiteindelijk het weer boven de Atlantische Oceaan beïnvloeden en daarmee mogelijk ook gevolgen hebben voor het weer in West-Europa.




